Translator: albana telhai reviewer: fex thaqi Pse tradhtojm? Dhe pse njerzit e lumtur tradhtojn? Dhe kur themi pabesi, far nnkuptojm saktsisht? Nnkupton nj bashkim, histori dashurie, seks me pages, nj dhom chati, nj masazh me fund t lumtur?.

Pse mendojm se burrat mashtrojn nga mrzija dhe frika e intimitetit, por grat mashtrojn nga vetmia dhe etja pr intimitet? Dhe a prbn nj afer gjithmon fundin e nj marrdhnie? Prgjat 10 viteve t fundit, kam udhtuar npr bot dhe kam punuar gjersisht me qindra ifte t cilt kan qn shpartalluar nga tradhtia.

sht nj akt i thjesht shkelje i cili mund ti vjedh nj ifti marrdhnien e tyre, lumturin dhe thelbin e identitetit t tyre: nj afer. E megjithat, ky akt ekstremisht i zakonshm sht kaq pak i kuptuar. Pra, ky diskutim sht pr cilindo q ka dashuruar ndonjeher. Tradhtia bashkshortore ka ekzistuar q kur u shpik martesa,.

Po kshtu dhe tabuja, kunsaj. N fakt, tradhtia ka nj kmbngulje q martesa mund vetm ta ket zili, aq e vrtet sht kjo saq, kjo sht urdhresa e vetme q prsritet dy her n Bibl nj her pr kryerjen dhe hern tjetr vetm pr t menduarit. (T qeshura).

Pra, si mund ta pajtojm at q ndalohet universalisht, dhe po universalisht praktikohet? Prgjat historis, burrat praktikisht kishin licens pr t tradhetuar me pasoja minimale, dhe t mbshtetur nga nj mori teorish biologjike dhe evolucionare q justifikonin nevojn e tyre pr t bredhur,.

Kshtu q standardi i dyfisht sht aq i vjetr sa dhe vet adulteria. Por kush e di se far ndodh n t vrtet atje nn araf, apo jo? Sepse kur vjen fjala te seksi, presioni pr burrat sht q t mburren dhe ta egzagjerojn, por presioni pr grat sht ta fshehin, minimizojn dhe mohojn, ka nuk sht e habitshme kur kujton se ka ende nnt shtete.

Ku grat mund t vriten pr shmangje nga e duhura. Tani, monogamia nnkuptonte nj person pr gjith jetn. Sot, monogamia nnkupton nj person n nj koh. (T qeshura) (Duartrokitje) Them se, shum prej jush mund keni thn.

un jam monogam n t gjitha marrdhniet e mia. (T qeshura) Dikur, n fillim martoheshim, dhe bnim seks pr her t par. Por tani ne martohemi, dhe ndalojm s kryeri seks me t tjert.

The Hidden Truth About Dysfunctional Relationships Teal Swan

Hello there. So much focus in the field of spiritual, mental, and emotional health, is focused on healing dysfunctional relationship dynamics. A dysfunctional relationship is a relationship where people enter into an emotional contract where they agree to meet each other’s needs in ways that end up being self destructive.

For example, one person feels unable to take care of themselves and the other feels inadequate, and so they make an emotional contract that if the other person takes care of them, they will make them feel better about themself. Dysfunctional relationship is a relationship that is destructive instead of constructive. It’s a relationship that ends up.

Being powerlessly dependent instead of interdependent. As a result, it is never secure. It is never secure because it is transactional at its core. The relationship is only ever as secure as the ability to fulfil on the subconscious contract involved in this transaction. The most common form of dysfunctional relationship is the.

Classic relationship between the codependent and the narcissist. This is a relationship that can absolutely take place in a home where absolutely no alcohol was present. This often happens when the home is organized around a person who is dysfunctional as a result of perhaps a behavioral issue or some sort of mental illness or personality disorder.

But you will see this dynamic most commonly in an alcoholic home. I encourage you to do your own research on the narcissist codependent dynamic and how it creates the dynamic of a dysfunctional home. There are leagues and leagues of information available at your fingertips in this information age about dysfunctional relationship dynamics. We live in an age today of parental perfectionism.

Essentially we’re aware, more or less, of the fact that it is our relationship with our primary caregivers that creates the majority of the dysfunction in our adult lives, so I don’t want this to just spiral into a place where you’re now panicked that you’re going to screw your own kids up, but for the sake of understanding what’s to come,.

It must be said that if you experience dysfunctional relationships in your adulthood, no matter how healthy your parents or caregivers claimed that your upbringing was, the reality is you learned that particular dynamic because you were in those dysfunctional relationships or observed them when you were a child. In other words, you don’t know any other way to be in a relationship.

The reason i want to do this tutorial today is that i’m going to expose an entirely other dimension relative to these unhealthy dynamics in our relationships. When it comes to dysfunctional relationship, the primary way that we go about about healing those relationships is by emphasizing the idea of creating healthy independence. What we do as caregivers is to tell people,.

Leave a Reply